0

Dotacje dla firm — to nie boli

Wśród znacznej grupy osób myślących o pozyskaniu dotacji krąży wiele mylnych przeświadczeń na ten temat, które skutecznie zniechęcają dużą liczbę potencjalnych wnioskodawców. Część z tych zniechęcających poglądów na temat pozyskiwania dotacji bierze się z błędnej interpretacji warunków, na jakich pozyskuje się dane dofinansowanie. Ponadto część nieprzychylnych opinii jest wyolbrzymiona, inne wynikają z niewiedzy, a ogólnie ich spory odsetek jest zwyczajnie nieprawdziwy.

Prawda jest jednak taka, że — jak sugeruje podtytuł niniejszego artykułu — pozyskiwanie dotacji nie jest procesem tak trudnym i nieprzyjemnym, jak wielu osobom mogłoby się wydawać. Oczywiście nie jest to też banalnie proste i nikt nie udzieli nam dofinansowania w ramach prezentu czy bez żadnego wysiłku ze strony wnioskodawcy. Jednakże wszystko można opanować i spełnić wymagania, jakimi dotacje są obwarowane. A w razie jakichkolwiek problemów zdać się na pomoc specjalistów, dla których przygotowanie nawet bardzo skomplikowanych dokumentacji to chleb powszedni.

Do wyboru mamy różne programy, z których większość charakteryzuje się odmiennym procesem rekrutacji. Jednakże wszystkie mają określone cechy wspólne, do których niewątpliwie należy odpowiednio przygotowany wniosek i — w większości przypadków — biznesplan. Zazwyczaj wymagane są także różnego rodzaju załączniki. Ale sporządzenie takiej dokumentacji wymaga przede wszystkim zapoznania się z regułami związanymi z określoną dotacją i instytucją pośredniczącą. Tutaj wielu wnioskodawców popełnia błędy wynikające z nieznajomości wytycznych w poszczególnych programach.

Przy ubieganiu się o dofinansowanie najważniejszy jest jednak należyty dobór programu odpowiedniego dla naszej inwestycji. Częstym błędem osób wnioskujących o dotację jest właśnie nieodpowiedni wybór formy dofinansowania, dlatego też niezwykle pomocna w takich przypadkach okazuje się konsultacja ze specjalistami, którzy pomogą znaleźć najodpowiedniejszy program dający możliwie największe szanse na uzyskanie dotacji.

Jedną z najczęściej słyszanych pogłosek, która skutecznie zniechęca przedsiębiorców do ubiegania się o dotacje, jest konieczność zwracania uzyskanych pieniędzy. Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, bowiem z definicji dotacje są bezzwrotne. Oczywiście pod pewnymi warunkami określonymi w umowie, które mają skutecznie zniechęcić do nadużyć. A mylne przekonanie o studzących zapał zwrotach wynika zapewne właśnie z sytuacji, w których niespełnione zostały warunki podpisanej umowy o dofinansowanie. Z kolei ich spełnienie nie powinno nastręczać trudności przy odpowiednim doborze programu i strategii inwestycyjnej. Przykładem takich warunków może być utrzymanie utworzonego miejsca pracy przez konkretny czas lub zakup nie innych niż określonych w umowie urządzeń bądź maszyn.

Zatem pozyskanie dotacji wcale nie jest tak trudne, jak wiele osób mogłoby sądzić. Trzeba się po prostu odpowiednio przygotować — wiedzieć, co chcemy osiągnąć i wybrać najodpowiedniejszą dla nas formę dofinansowania, dzięki której będziemy mieli możliwość realizacji założonych celów. Potem zostaje zaznajomienie się z warunkami otrzymania pomocy finansowej, przygotowanie dokumentacji i oczekiwanie na rozpatrzenie naszego wniosku.

W razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości zawsze warto zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy nie tylko pomogą sprecyzować nasze założenia i wybrać program dający możliwie największe szanse na uzyskanie dotacji, ale też zajmą się przygotowaniem całej, gotowej do złożenia dokumentacji. Dlatego też nie należy bać się ubiegania o dotacje, gdyż to nie tylko naprawdę nie boli, ale i w momencie otrzymania wnioskowanej kwoty może być bardzo przyjemne ;-)

Dodaj komentarz