0

Kilka słów o MCP, czyli Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości

Zapewne wiele osób z terenu Małopolski zainteresowanych pozyskaniem dotacji unijnych oraz liczni beneficjenci, którzy z takiej pomocy skorzystali, zetknęli się już z instytucją o nazwie Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości, zlokalizowaną pod adresem ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków. Ale czym i od kiedy zajmuje się MCP? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy poniżej.

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości to wojewódzka samorządowa jednostka organizacyjna województwa małopolskiego, która została powołana w wyniku uchwały 29 października 2007 roku podczas posiedzenia XII Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego. Jej główny cel to przede wszystkim realizacja zadań wynikających z pełnienia przez Zarząd Województwa Małopolskiego roli Instytucji Zarządzającej MRPO — Małopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2007-2013.

Do zadań związanych z wdrażaniem MRPO należy pełnienie funkcji instytucji pośredniczącej II stopnia w zarządzaniu II osią priorytetową MRPO, czyli Gospodarką Regionalnej Szansy. Oznacza to, że Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości jest odpowiedzialne za przyjmowanie wniosków, ocenę, wybór projektów i zawieranie umów, a także rozliczanie projektów w ramach II Osi Priorytetowej MRPO.

W związku z wdrażaniem II Osi Priorytetowej MRPO Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości odpowiada także za udzielanie szczegółowych informacji na temat możliwości wsparcia beneficjentów w ramach omawianej osi. Celem tej jednostki samorządowej jest sfinansowanie do 2015 roku najlepszych projektów, które w największym stopniu wpływają na rozwój gospodarczy regionu.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości dofinansowania projektów w ramach II Osi Priorytetowej możemy znaleźć na oficjalnej stronie MCP w zakładce Dotacje unijne.

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości będąc beneficjentem systemowym realizuje również programy stypendialne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych osiągających ponadprzeciętne wyniki w nauce, a także dla doktorantów. Przedsięwzięcie to jest realizowane w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki” (POKL) na lata 2007-2013. Ze szczegółowymi informacjami na temat obu projektów stypendialnych możemy zapoznać się na podstronie MCP poświęconej temu tematowi.

Najważniejsze daty w historii Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości:

  • 29 października 2007 roku — uchwała nr XII/144/07 Sejmiku Województwa Małopolskiego dotycząca utworzenia wojewódzkiej samorządowej jednostki organizacyjnej Województwa Małopolskiego pod nazwą Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości, a także nadania jej statutu;
  • 13 grudnia 2007 roku — uchwała nr 980/07 Zarządu Województwa Małopolskiego w sprawie powołania Dyrektora Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości;
  • 9 stycznia 2008 roku — nadanie numeru NIP;
  • 19 grudnia 2007 roku — nadanie numeru REGON.

Jeżeli zamierzamy ubiegać się o dofinansowanie unijne, to prędzej czy później spotkamy się z tą instytucją. Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że bardzo wysoko oceniamy jej profesjonalizm. Porównując ją do innych instytucji z innych województw — w MCP wszystko jest jasne. Regulaminy oraz instrukcje do programów są oczywiste i zawsze nasuwają konkretne rozwiązanie.  Nie możemy tego samego powiedzieć o innych województwach.  Przykładowo w innych województwach pewien punkt wniosku możemy wypełnić na 10 rożnych sposobów, a instytucja wdrożeniowa  sama nie wie, które rozwiązanie będzie prawidłowe. W takim wypadku łatwo jest popełnić błąd, bo musimy wybrać konkretne rozwiązanie spośród 10 wariantów. Taki wniosek może potem zostać odrzucony niekoniecznie z naszej winy, ale instytucji organizującej dany program. Dlatego im bardziej pomocna i otwarta instytucja pośrednicząca, tym mniej kłopotów  ze składamy projektem. Według nas MCP stara się pomóc przedsiębiorcy, nie traktując go wroga, czego najczęściej nie można powiedzieć o innych instytucjach.

Dodaj komentarz