0

Domowe przedszkole… czyli dotacje dla przedszkoli

Już w styczniu 2011 roku rozpocznie się nabór wniosków projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Działania 9.1 „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”, Poddziałania 9.1.1 „Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej”. W programie możemy otrzymać dofinansowania nawet do 100% wartości projektu.

Celem działania programu 9.1 jest:

– tworzenie warunków równych szans edukacyjnych poprzez udzielenie wsparcia na rzecz instytucji systemu oświaty oraz osób napotykających na bariery o charakterze środowiskowym, ekonomicznym, geograficznym i zdrowotnym utrudniające lub uniemożliwiające dostęp do usług edukacyjnych,
– wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej instytucji systemu oświaty realizujących kształcenie w formach szkolnych (z wyłączeniem kształcenia osób dorosłych) ukierunkowane na rozwój kluczowych kompetencji oraz wzmocnienie zdolności uczniów do przyszłego zatrudnienia.

W Poddziałaniu 9.1.1 finansowane będą projekty, których przedmiotem jest:

1. Tworzenie przedszkoli (w tym również uruchamianie innych form wychowania przedszkolnego) na obszarach i w środowiskach o niskim stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej (w szczególności na obszarach wiejskich).

2. Wsparcie istniejących przedszkoli (w tym również funkcjonujących innych form wychowania przedszkolnego) przyczyniające się do zwiększonego uczestnictwa dzieci w wychowaniu przedszkolnym np. wsparcie dla przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego zagrożonych likwidacją, wydłużenie godzin pracy, uruchomienie dodatkowego naboru dzieci, zatrudnienie dodatkowego personelu itp.

3. Opracowanie i realizacja kampanii informacyjnych promujących edukację przedszkolną.

Adresatami Poddziałania 9.1.1 są wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych). O kwalifikowaniu się do otrzymania dotacji decyduje lokalizacja projektu w jednej z gmin o niskim wskaźniku upowszechnienia edukacji przedszkolnej.

Założenia programu:

  • Wartość dofinansowania – do 100%
  • Wartość projektu musi być powyżej 50 tys. zł,
  • Możliwość dofinansowania adaptacji budynków i pomieszczeń do wymogów prowadzenia wychowania przedszkolnego.
  • Limit wydatków na adaptację budynków i pomieszczeń – do 10% wysokości dotacji.

W ramach projektu składanego w Poddziałania 9.1.1 wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem unijnym są:

– koszty zarządu (wynagrodzenie osób uprawnionych do reprezentowania jednostki np.: kierownik jednostki),

– koszty obsługi administracyjno-finansowej (np.: wynagrodzenie koordynatora projektu, obsługa księgowa),

– opłaty finansowe (koszty rachunku bankowego, rachunku bankowego z tytułu transakcji finansowych, koszty porad prawnych, opłaty notarialne, koszty doradztwa udzielonego przez ekspertów finansowych lub technicznych, koszty obsługi finansowych instrumentów zabezpieczających – poręczenie lub gwarancja),

– koszty materiałów biurowych i artykułów piśmienniczych (np. długopisów, papieru, teczek, toneru do drukarek, płyt CD/DVD),

– usługi pocztowe, telefoniczne, internetowe, kurierskie, kserograficzne,

– opłaty administracyjne (najem powierzchni biurowych lub czynsz),

– opłaty za energię elektryczną, cieplną, gazową, wodę,

– amortyzacja środków trwałych (wyposażenia),

– remonty bieżące maszyn, urządzeń, pomieszczeń,

– koszty ubezpieczeń majątkowych,

– koszty ochrony,

– koszty sprzątania pomieszczeń (także: dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja),

– koszty środków do utrzymania czystości pomieszczeń,

– koszty szkoleń, staży, praktyk, warsztatów, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, zatrudnienia subsydiowanego,

– koszty promocji projektu,

– koszty rekrutacji uczestników projektu,

– koszty ewaluacji,

– koszty ekspertyz, analiz.

Jak widać zakres wydatków jest dość szeroki i przede wszystkim pozwoli sfinansować przedszkolom konkretne inwestycje w tym ich funkcjonowanie. Jeżeli prowadzimy tego typu działalność  to przysługuje nam możliwość ubiegania się dotacje na ten cel.  Dla zainteresowanych otwarciem takiej działalności to zapraszamy do przeczytania artykułu „Domowe przedszkole” na serwisie BudujemFirme.pl o funkcjonowaniu takiego podmiotu.: http://budujemyfirme.pl/artykuly/187/Domowe_przedszkole/

Nabory do programu w Polsce rozpoczną się z początkiem roku 2011 i organizowane są raz do do roku. Instytucją odpowiedzialną za realizacje programu jest Wojewódzki Urząd Pracy. W związku z krótkim czasem, który pozostał do rozpoczęcia naboru, doradzamy już teraz planowanie inwestycji w tym kosztorysu wydatków:-).

Dodaj komentarz