0

Dotacje na fuzje i przejęcia

W ramach programów unijnych przewidzianych na lata 2007–2013 polscy przedsiębiorcy dostaną rekordową ilość pieniędzy. Stwarza to doskonałą możliwość rozwoju całej gospodarki naszego kraju. Jednym z elementów rozwoju firm prowadzącym do rozszerzania zakresu działalności oraz zwiększania konkurencyjności przedsiębiorstw fuzje i przejęcia. W wyniku tych działań może dojść do połączenia dwóch podmiotów gospodarczych w jeden większy i bardziej konkurencyjny. Działania te mogą polegać również na nabyciu takiej liczby udziałów innej firmy, która umożliwia całkowitą jej kontrolę.

Fuzje i przejęcia są stałym elementem gospodarki każdego kraju. Główną przyczyną, dla której firmy podejmują decyzję o połączeniu się lub przejęciu innego przedsiębiorstwa, jest poprawa konkurencyjności poprzez połączenie sieci sprzedaży, poszerzenie asortymentu produktów, zdobycie nowych rynków, obniżenie kosztów i ryzyka oraz wymianę doświadczeń i technologii.

Przejęcie innego przedsiębiorstwa lub połączenie się firm pozwala na realizację obecnych i osiąganie nowych strategicznych celów. Uczestnikami fuzji mogą być przedsiębiorstwa produkujące podobne produkty w tej samej branży lub zajmujące się różnymi etapami tego samego produktu, jak też przedsiębiorstwa działające w innych branżach. Często przedsiębiorcom opłaca się przejąć inną firmę lub połączyć się z podobnym przedsiębiorstwem bardziej, niż dokonywać inwestycji polegającej na rozbudowie własnej firmy i zakupie nowych maszyn, urządzeń czy technologii.


W ubiegłym roku polski rynek fuzji i przejęć wart był około 47 miliardów złotych. Dotychczas głównym problemem w rozwoju firm poprzez fuzje i przejęcia były bariery finansowe wiążące się z utrudnionym dostępem do kapitału i źródeł finansowania. Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że w rozwiązaniu tych problemów pomocne są Fundusze Europejskie. Dzięki pomocy unijnej możliwe jest sfinansowanie transakcji polegających na przejęciu lub połączeniu przedsiębiorstw. Finansowanie przejęcia i fuzji przy wykorzystaniu środków unijnych jest możliwe nawet przy braku zdolności kredytowej oraz mimo braku zabezpieczeń na aktywach przedsiębiorstw. Warto więc sięgnąć po środki unijne bowiem według specjalistów jest to najtańsza forma finansowania rynku, tańsza niż emisja akcji na giełdzie lub długoterminowe fundusze.

W zależności od wielkości i lokalizacji transakcji firma przejmująca może otrzymać nawet 70 procent bezzwrotnej pomocy finansowej wartości całej transakcji. Warunkiem sięgnięcia po unijne środki jest spełnienie wymogów prawnych i proceduralnych obowiązujących w Unii Europejskiej.

Unia sfinansuje tylko takie przejęcia, w których firma przejmująca jest niezależna i niezwiązana z firmą przejmowaną. Ponadto przejęcie musi dokonać się na warunkach rynkowych zgodnie z obowiązującym prawem. Przejęcie musi się ponadto wiązać z nabyciem środków trwałych bezpośrednio związanych z zakładem, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił. Przedmiotem przejęcia mogą być tylko składniki majątku. Transakcja polegająca na nabyciu wyłącznie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa nie będzie podlegać dofinansowaniu.

Jak to się ma w Małopolsce?

W Małopolsce w ramach programu Priorytet II Gospodarka regionalnej szansy, Działanie 2.1 Rozwój i podniesienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw możemy liczyć na refundację do 45% wartości planowanego przejęcia. Jednakże aby z takiej refundacji skorzystać, musimy najpierw zapoznać się z zasadami funkcjonowania programu oraz złożyć wniosek w odpowiednim momencie.  W naszym województwie mamy tak naprawdę trzy nabory — po jednym na mikro, małych i średnich firm w roku. Dlatego jeżeli planujemy inwestycje w roku 2009, to wniosek należałoby złożyć już w naborze w roku 2008.

Dodaj komentarz