0

Drugi nabór wniosków o przyznanie pomocy z działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” zakończony.

W miniony piątek 9 lipca minął termin składania w Oddziałach Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosków o udzielnie wsparcia z działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Nabór trwał dziesięć dni od 28 czerwca. Powyższe działanie przyczynia się do powstawania nowych miejsc pracy na terenach wiejskich, a udzielane wsparcie zależy właśnie od ilości nowych stanowisk utworzonych w ramach planowanych przedsięwzięć. I tak można uzyskać od 100 do 300 tys. złotych.

Ostatniego dnia naboru ARiMR w całym kraju przyjęła około 5,5 tys. wniosków, a liczba ta jeszcze się zwiększy, bowiem wciąż napływają wnioski drogą pocztową (decyduje data stempla pocztowego). Niestety wielu wnioskodawców czekało ze złożeniem dokumentacji do ostatniej chwili, co oczywiście przełożyło się na wydłużone oczekiwanie w kolejce. Samo przygotowanie dokumentacji było dość trudnym zajęciem, gdyż prócz samego wniosku wymagany był ściśle określony biznesplan oraz liczne załączniki. Jednak w takiej sytuacji zawsze warto zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy doskonale znają tajniki tego typu naborów, dzięki czemu są w stanie zapewnić profesjonalne skompletowanie dokumentacji.

Jak wynika z przebiegu naboru wniosków, najwięcej chętnych do skorzystania z dotacji przy tworzeniu nowych miejsc pracy na terenach wiejskich jest w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, małopolskim, podkarpackim, śląskim, lubelskim oraz warmińsko-mazurskim. W samej Małopolsce do piątku wpłynęło ponad 824 wniosków, co stanowi wykorzystanie limitu środków finansowych na poziomie 114%. Natomiast średnia kwota dofinansowania w tym regionie wyniosła niecałe 187,5 tys. złotych.

W tym roku ARiMR na udzielenie wsparcia wnioskodawcom z działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” może przeznaczyć w skali całego kraju 1,2 mld złotych. Do pomocy kwalifikują się firmy, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników, a ich obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln euro. Agencja wypłaci dotacje po zrealizowaniu projektu. Przy czym osoby nieposiadające wystarczających środków własnych na sfinansowanie inwestycji mogą liczyć na przyznanie zaliczki po podpisaniu umowy o przyznaniu pomocy. W tym roku kwota zaliczki może wynieść nawet do 50% pomocy przyznanej wnioskodawcy przez ARiMR. Kolejność, w jakiej będzie przysługiwała pomoc z działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, będzie zależała w tym roku od liczby punktów, które ARiMR przyzna danemu wnioskowi na podstawie kryteriów określonych w rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przy czym preferowane będą projekty z regionów uboższych i cechujących się dużym bezrobociem.

Dodaj komentarz