0

Morze możliwości pozyskania dotacji unijnych dla Małopolskich firm

9 lipca zakończył się nabór dokumentacji konkursowej Działania 312 „Tworzenie i rozwój przedsiębiorstw” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Jego adresatami były przedsiębiorstwa oraz osoby pragnące rozpocząć działalność gospodarczą z obszarów wiejskich. Wszystkie firmy oraz osoby, które nie zdążyły przygotować i złożyć dokumentacji konkursowej bądź były wykluczone z uwagi na miejsce prowadzenia działalności (obszar miejski), zachęcamy do lektury naszego artykułu przedstawiającego inne możliwości pozyskania dotacji unijnej.

Myśląc o pozyskaniu dotacji należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań, od których zależy udział w kolejnych naborach, w ramach konkretnych działań:

1. Czy firma istnieje już na rynku, czy ma zostać dopiero założona?

Jest to kluczowe pytanie, a wszystkie osoby, które prowadzą działalność, prosimy o przejście do pytania 2. Osoby, które dopiero zamierzają rozpocząć własny biznes, prosimy o przejście do ostatniego akapitu.

2. Jakiego rozmiaru jest działalność (mikro, małe, średnie, a może duże przedsiębiorstwo)?

3. Czy firma zarejestrowana jest na obszarach wiejskich (gminy wiejskie i miejsko-wiejskie do 5 tys. mieszkańców), czy może na obszarach miejskich?

4. Jak długo prowadzona jest działalność (krócej niż 12 miesięcy, czy dłużej)?

5. Jaki jest rodzaj działalności i planowanego przedsięwzięcia (dotyczy produkcji, usług czy może handlu)?

Odpowiedź przede wszystkim na powyższe pytania pozwoli trafnie zakwalifikować firmę do konkretnego działania, w ramach którego będzie mogła ubiegać się o dofinansowanie.

Jest to o tyle istotne, że w województwie małopolskim zbliża się czas naboru wniosków o dotacje w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013, Oś Priorytetowa II – Gospodarka Regionalnej Szansy, Działanie 2.1 „Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw” Schemat A „Bezpośrednie wsparcie inwestycji w MŚP”. Nabór przeprowadzać będzie Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości. Do wykorzystania jest aż 7 mln euro. Uprawnionymi do wzięcia udziału w konkursie będą wyłącznie mikroprzedsiębiorstwa. Małe i średnie firmy mają nabory w innym terminie.

Ogłoszenie o terminie naboru pojawi się w sierpniu, natomiast przyjmowanie dokumentów przewidziane jest na wrzesień. Dokumentacja konkursowa jest trudna, dlatego wszystkim, którzy nie mają czasu na jej przygotowanie bądź nie czują się na siłach, polecamy naszą firmę konsultingową. Świadczymy usługi doradztwa w zakresie planowanego przedsięwzięcia oraz kompleksowego sporządzenia wymaganej dokumentacji konkursowej, potwierdzone licznymi sukcesami w poprzednich naborach w ramach Działania.

Należy pamiętać, że planowane przedsięwzięcie musi pociągać za sobą zmianę (ulepszenie) w dotychczasowej działalności, która zostanie osiągnięta albo poprzez rozszerzenie oferty o nowe produkty/usługi, albo poprzez zasadniczą zmianę obecnego sposobu produkcji/świadczenia usług. Z możliwości ubiegania się o dotację wyłączone zostały także przedsięwzięcia należące do sfery handlu (np. inwestycja w sklep spożywczy). W programie otrzymamy maksymalnie 200 tys. złotych.

Osoby, które zamierzają rozpocząć własną działalność gospodarczą muszą zdecydować, czy chcą uzyskać dotację przed otwarciem własnej firmy, czy wolą otworzyć działalność i dopiero wtedy ubiegać się o wsparcie. Tym, którzy wybrali wariant pierwszy, polecamy jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej przyznawane przez powiatowe urzędy pracy (w Krakowie Grodzki Urząd Pracy) bądź Działanie 6.2 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Osobom, które decydują się na wariant drugi polecamy powrót do pytania 2. niniejszego artykułu.

Dodaj komentarz