0

Dlaczego warto starować w funduszach unijnych dla firm

Dotacje dla firm to nie loteria tylko konkurs w którym wygrywają te projekty, które są odpowiednio przygotowane. Nie sztuką jest napisać projekt dla sztuki, ale odpowiednio go przygotować i zorganizować do niego odpowiednich załączników. Dla przykładu postaram się Państwu wytłumaczyć korzyści płynących w startowaniu np. w organizowanym niedawno programie dla firm z woj. Małopolskiego dla mikroprzedsiębiorstw.

Prawda jest jednak taka, że pozyskiwanie dotacji nie jest procesem tak trudnym i nieprzyjemnym, jak wielu osobom mogłoby się wydawać. Oczywiście nie jest to też banalnie proste i nikt nie udzieli nam dofinansowania w ramach prezentu czy bez żadnego wysiłku ze strony wnioskodawcy. Jednakże wszystko można opanować i spełnić wymagania, jakimi dotacje są obwarowane.

Jedną z najczęściej słyszanych pogłosek, która skutecznie zniechęca przedsiębiorców do ubiegania się o dotacje, jest konieczność zwracania uzyskanych pieniędzy. Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, bowiem z definicji dotacje są bezzwrotne. Oczywiście pod pewnymi warunkami określonymi w umowie, które mają skutecznie zniechęcić do nadużyć. A mylne przekonanie o studzących zapał zwrotach wynika zapewne właśnie z sytuacji, w których niespełnione zostały warunki podpisanej umowy o dofinansowanie. Z kolei ich spełnienie nie powinno nastręczać trudności przy odpowiednim doborze programu i strategii inwestycyjnej. Przykładem takich warunków może być utrzymanie utworzonego miejsca pracy przez konkretny czas lub zakup nie innych niż określonych w umowie urządzeń bądź maszyn.

Zatem pozyskanie dotacji wcale nie jest tak trudne, jak wiele osób mogłoby sądzić. Trzeba się po prostu odpowiednio przygotować — wiedzieć, co chcemy osiągnąć i wybrać najodpowiedniejszą dla nas formę dofinansowania, dzięki której będziemy mieli możliwość realizacji założonych celów. Potem zostaje zaznajomienie się z warunkami otrzymania pomocy finansowej, przygotowanie dokumentacji i oczekiwanie na rozpatrzenie naszego wniosku.

Podsumowując. Na cały proces pozyskania dotacji na rozwój działalności gospodarczej z Unii Europejskiej składa kilka etapów, które prezentuję poniżej. Starania o dotację można przedstawić w postaci kilku kroków:

– Krok 1 Wyboru programu,

– Krok 2 Przygotowanie projektu pod dotacje,

– Krok 3 Złożenie projektu,

– Krok 4 Decyzja pozytywna i podpisywanie umowy,

– Krok 5 Realizacja projektu,

– Krok 6 Rozliczenie projektu. Przelew dotacji na konto firmy.

Czas na zrealizowanie wszystkich kroków zależy od realizacji naszej inwestycji. To my określamy czas jej realizacji np. rok, dwa lata, sześć miesięcy. Dlaczego warto więc wystartować w programach:

– mamy dwa lata (a czasami nawet więcej) na realizacje inwestycji;

– otrzymujemy od 40% do 70% zwrotu z realizowane inwestycji. Jeżeli planujemy jakąś inwestycje, którą i tak zrealizujemy, to warto sięgnąć po te pieniądze;

– dotację otrzymujemy już do 30 dni od wystąpienia z wnioskiem o płatność;

– na etapie składanie wniosku nie trzeba dokumentować źródła finansowania inwestycji.

Dodaj komentarz