0

MCP ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Działania 2.2 , Schemat A – projekty badawcze .

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości ogłosiło 6 lipca konkurs na projekty badawcze. Program ma charakter otwarty (czyli program jest otwarty aż do wyczerpania środków ale nie dłużej niż 3 grudnia 2012r. ). O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą i zaliczają się do organizacji badawczych takich jak: jednostki naukowe, szkoły wyższe organizacje pozarządowe oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Głównym celem konkursu jest zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności firm, poprzez współpracę z szerokim zapleczem w sferze nauki i prac badawczo-rozwojowych. Projekty, które będą się kwalifikowały do wsparcia, muszą polegać na realizacji lub zakupie wyników badań naukowych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych. Dla mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw do rozdysponowania przewidziane zostało ponad 10 mln złotych, lecz należy pamiętać, że dotacje dla firm działają na zasadzie refundacji, czyli najpierw realizujemy inwestycje, a potem otrzymamy zwrot z dotacji. Można ewentualnie wystąpić o płatności pośrednie.

Maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych wynosi 1 000 000,00 PLN czyli maksymalny zakres wydatków jaki można ponieść w ramach danego projektu. Od tej kwoty liczona jest dotacja, lecz jest to uzależnione od rodzaju prowadzonych badań lub zakupu wyniku badań w ramach projektu. Poniżej zostanie przedstawiony maksymalny  udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych ponoszonych przez  przedsiębiorstwa:

– badania przemysłowe ( czyli badania nad całkiem nowymi rzeczami):

mikro i małe przedsiębiorstwa – 70 %

średnie przedsiębiorstwa – 60%

pozostali beneficjenci – 50%

+15% premii, jeżeli zostaną spełnione warunki tzw. skutecznej współpracy

– eksperymentalne prace rozwojowe ( czyli bardziej udoskonalamy coś co już istnieje bądź chcemy zrobić prototyp urządzenia):

– mikro i małe przedsiębiorstwa – 45%

– średnie przedsiębiorstwa – 35%

– pozostali beneficjenci – 25%

+15% premii, jeżeli zostaną spełnione warunki tzw. skutecznej współpracy (czyli współpraca z jednostką naukową np. AGH).

W zależności jak się wpisujemy w/w podziały to tyle otrzymamy dotacji. Przykład. Mała firma ( zatrudniająca 20 osób) realizuje badania na nowym materiałem do produkcji odzieży. szacowany koszt badań to 1 mln zł. Wstępnie są to badania przemysłowe czyli możemy otrzymać 60% dotacji (ponieważ nasza firma kwalifikuje się  jako mała). 1 000 000,00 *60% = 600 000 zł.

Tak, więc, skoro już wiemy ile możemy uzyskać dotacji i kto może się o nią ubiegać, trzeba przygotować kompletne dokumenty projektu (wniosek, biznes plan oraz kilkanaście załączników) i dostarczyć do MCP. Planowane  rozpatrzenie wniosku to 4 miesiące. Po zakończeniu wszelkich procedur oceny formalnej i merytorycznej zarejestrowanych projektów wyniki zostaną podane na stornie instytucji.

Dodaj komentarz