0

Koniec dotacjii dla firm na lata 2014-2020

koniec dotacjiPotwierdziły się nasze przypuszczenia odnośnie przyszłych programów dla firm na lata 2014-2020. Ministerstwo Gospodarki będzie zmierzało do zastąpienia dotacji pożyczkami i kredytami preferencyjnymi, które będzie trzeba zwrócić w całości. Upiecze się jedynie firmą zamierzającymi prowadzić badania B+R. Zostaną tutaj dotacje ale poziom dofinansowania zostanie obniżony z 80%  do 50%.

Z mojego doświadczenia i tego co widzę na rynku mogę stwierdzić, że to bardzo złe rozwiązanie. Firmy jak potrzebuję kredytu to idą do banku i go załatwią go tak czy owak.  Wszystko zależy tutaj przede wszystkim od zdolności finansowej firmy i ich obrotu. W dotacjach było tak, że jak firma nie miała zdolności to startowała po dotacje i je dostawała bo liczyło się tutaj pomysł na inwestycje, a nie jej zdolność kredytowa. Firma potem udawała się do banku po kredyt lub korzystała z zaliczek w programie i tak finansowała inwestycje.

Teraz taki paradoks. Pewna firma z małopolski poszła z decyzją o dofinansowaniu inwestycji  do banku. Mimo, iż przed otrzymaniem dotacji prowadziła rozmowy z bankiem na temat kredytu ale dostała odpowiedź, że nie mają zdolności kredytowej. Jednak po uzyskaniu dotacji bank całkowicie zmienił podejście do klienta. Jak się potem okazało skoro firma dostała na swoją inwestycje dotacje to musi być to coś ciekawego. Firma oczywiście od razu miała już zdolność kredytową:-).

Zmiany w formie finansowania dotacji w latach 2014-2020 zawdzieczamy głównie lobby bankowemu, który wywarł  na ministerstwie takie, a nie inne zmiany. Jak widać banki umiały wywalczyć swoje i teraz będą nam mówi,  że takie rozwiązanie jest najlepsze. A ja się pytam dla kogo? Od lata zajmuje się doradztwem dla firm i wiem, że jak firma jak chce kredytu to go dostanie. Idź tylko do banku. Po co jej do tego osobny program i kupa dużych dokumentów? W Polsce fundusze pożyczkowe już istnieją i nie mają takie wzięcia jak zakładano. Od 2014 będzie tego typu produktów od zarojenia i jak się okaże środki zostaną niewykorzystane. Kto na tym zarobi? Oczywiście Bank.

By otrzymać taki  preferencyjny kredyt czyli kredyt o obniżenie stopie  procentowej  np. obecnie oprocentowanie kredytu inwestycyjnego to 11-12%, to przy założeniu programu będzie to 6-7% będzie trzeba złożyć rozbudowaną dokumentacje aby zdobyć taki kredyt. Nie będzie to opłacalne dla firmy oprócz czasu firmy będą musiały pokryć koszty przygotowania takiej dokumentacji. Prędzej taka firma będzie chciała otrzymać zwykły kredyt bez papierkowej roboty w oparciu o ich historie i przychody. Mało kto będzie chciał się trudzić aby dostać kilka procent mniszego oprocentowania kredytu. Przy naprawdę dużych kwotach ma to duże znaczenia, ale firmy z sekta MSP dokonuję mniejszych ale częstszych inwestycji.

Na koniec taka rada o nas. Jeżeli są jeszcze jakieś programy, gdzie wasza firma może wystartować w tym roku to radzimy z nich skorzystać. W tym roku mamy jeszcze kilka programów do wyboru, gdzie są jeszcze dotacje.

Dodaj komentarz